Rīgā notiks ceturtā Reinholda Šmēlinga konference ar devīzi “Kā labi sajusties Rīgā?”, kas šogad veltīta rīdzinieku iespēju un tiesību paplašināšanai aktīvi iesaistoties pilsētas vides veidošanā un savas dzīves vides kvalitātes celšanā.

Uz konferenci aicināti gan arhitektūras, būvniecības un saistīto nozaru profesionāļi, gan ikviens aktīvs pilsētnieks, kam rūp pilsētas attīstība. Par jaunām vēsmām un nozares izaicinājumiem stāstīs gan ārvalstu, gan pašmāju pētnieki, profesionāļi un aktīvisti.

“Sabiedrības pilnvarošana, jeb iespējošana ir mūsdienās izaicinošākā tēma ne vien pilsētplānošanā un atbildīgas pilsētvides veidošanā, bet arī socioloģijā un politiskajās zinātnēs,“ stāsta Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. “Esam nogājuši zināmu attīstības posmu – no viensētu mentalitātes, kurā pašu spēkiem veidojām savu mītni un saimniecību, esam tapuši par pilsētniekiem, bet lēmumus par apkārtējās telpas un infrastruktūras veidošanu, kā arī uzturēšanu esam deleģējuši profesionāļiem. Komunālos saimniecības pienākumus noliekot pie malas esam piedzīvojuši strauju zinātnes, kultūras un ekonomiskās vides attīstību – esam attīstījušies kā sabiedrība, tomēr procesā ir zudusi saite ar apkārtējo vidi un pilsēttelpu. Ironiski, ka šodien mums jārunā par to kā sevi atkal iesaistīt savas dzīves telpas un, līdz ar to, savas pilsētas veidošanā, jo tikai tā varam radīt vidi, ko saucam sar savu. Tikai kopīgi uzņemoties atbildību varam veidot pilsētas arhitektūru, kas ļauj tās lietotājam sajusties gan kā radītājiem, gan atbildīgam lietotājiem, paturot tiesības ieviest izmaiņas dzīves kvalitātes celšanai,” skaidro G.Princis.

Konferences mērķis ir turpināt iepriekšējos gados aizsākto sabiedrības un nozares profesionāļu diskusiju un stiprināt apziņu par zinātniski un ekonomiski argumentētas un metodiski pamatotas pilsētas attīstības redzējuma nepieciešamību. Svarīgi ir ne vien vienoties par kopīgu stratēģisku vīziju un tās ievaru, bet arī piedāvāt skaidru un izmērāmu rīcību kopumu, kas spēj mūs līdz šai vīzijai aizvest, neskatoties uz mūsdienu ekonomiskajiem, ekoloģiskajiem un sabiedrību transformējošiem izaicinājumiem.

Šogad R.Šmēlinga konferences četrās daļās tiks apskatīta dažādas, uz iedzīvotāju iesaisti un pilnvarošanu vērstas, pilsētu attīstības teorijas un, iepazīstoties ar redzamākajiem labās prakses piemēriem tepat Rīgā, centīsimies identificēt to, kurš un kādos gadījumos ir jāpilnvaro līdzdarboties. Konferencē būs iespēja iepazīties ar ārvalstu studentu redzējumu par Rīgas iespējamo attīstību sarūkošas populācijas, neizmantoto namu, enerģijas neatkarības kā arī novecojošā Rīgas dzīvojamā fonda kontekstā. Konferences noslēguma daļā pievērsīsimies arī nozīmīgajam jautājumam – kā par pilsētas attīstības redzējumu komunicēt ar sabiedrību un kā pati pilsēta komunicē ar tās iedzīvotājiem.

Konferencē prezentētos Dānijas Mākslas akadēmijas studentu projektus par Rīgas un tās daudzstāvu dzīvojamo rajonu attīstību būs iespējams apskatīt izstādē “Mikrorajona nākotnes”. Izstāde būs apskatāma no 26. oktobra līdz 16. novembrim Rīgas Rātsnama otrā stāva balkonā. Izstādes atklāšana notiks 26. oktobrī pulksten 15:00.

Ikviens interesents tiek aicināts piedalīties R. Šmēlinga konferencē “Kā labi sajusties Rīgā?” ceturtdien, 2016. gada 27. oktobrī, plkst. 9:30 kinoteātrī “K.Suns”, Rīgā, Elizabetes ielā 83/85.

Konferenci organizē Rīgas pašvaldības aģentūra „Rīgas pilsētas arhitekta birojs” sadarbībā ar “Vastint Latvia”, Dānijas Kultūras institūtu un Kanādas vēstniecību Rīgā.

 

Rīgas pilsētas arhitektam Reinholdam Šmēlingam veltīto populārzinātnisko konferenci ik gadu rīko Rīgas pašvaldības aģentūra "Rīgas pilsētas arhitekta birojs". Konferences nolūks ir kopā aicināt aktīvus sabiedrības pārstāvjus, arhitektus, būvniekus, plānotājus, politiķus un citus interesentus, lai diskutētu par pilsētai un nozarei svarīgiem jautājumiem, iepazītos ar jaunākajiem nozares pētījumiem un analizētu citu valstu pieredzi.

Interesenti aicināti reģistrēt savu dalību konferencē, kā arī iepazīties ar konferences materiāliem un referentiem apmeklējot interneta vietni

http://arhitekts.riga.lv/konference

 

Gvido Princis Rīgas pilsētas arhitekts,

RPA „Rīgas pilsētas arhitekta birojs” E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālrunis: +371 67105937, fakss: +371 67105998

 

Papildu informācija:

Konferences kurators Kristaps Kaugurs, mob. tālr. 28321777; e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.;