2015. gada 7. septembrī RPA "Rīgas pilsētas arhitekta biroja" telpās notika pirmais pētījuma "Klimata ietekmes, pielāgošanos klimata pārmaiņām un pielāgošanās iespēju sociāli ekonomisko vērtību novērtējums daudzdzīvokļu kvartālos Rīgā un Latvijā" seminārs. Pētījuma sadarbības partneri prezentēja pētījuma tematisko sadaļu plānus un pirmos rezultātus. Par pētījumu drīzumā varēsiet uzzināt projekta vietnē www.rigasklimats.lv. Šajā rakstā publicēta pētījuma sociālās un telpiskās daļas plāna prezentācija.

Pētījuma sadaļas problemātiku sastāda nevēlamie pilsētas mikroklimatiskas parādības — pilsētas siltuma salas (turpmāk PSS). PSS arvien biežāk pasaule tiek uzskatīts par pilsētu klimata pārmaiņu adaptācijas problēmu — tas ir mikro klimatiskais fenomens, kad temperatūra pilsētas ir līdz pat 10 grādiem augstāka nekā lauku apvidū. Karstums pilsētās ir galvenais cēlonis sliktai gaisa kvalitātei (piezemes līmeņa ozona veidošanas un piesārņojuma daļiņu koncentrācijas dēļ) kā arī PSS fizikāli-morfoloģiskie cēloņi tiek saistīti ar vietējo plūdu un erozijas problēmu esamībai pilsētās.

Pētījumam ir trīs galvenās sadaļas. Pirmā ir dzīvokļu namu kvartālu atlants (turpmāk kvartālu atlants)—analītisks instruments, kur pilsētas mikroklimata problēmas ir apskatītas no pilsētas morfoloģiska un arhitektoniska skatu punktiem. Otra sadaļa definē kvartālu attīstības principus vēlamai mikroklimata kvalitātei. Trešā sadaļa ir diagnostikas plāns, kurā izmantojot kvartālu attīstības principus tiek noteiktas prioritārās darbības katrā kvartālā.

Pētījuma sadaļas prezentācija: